Pededze

  • 159
  • 5
  • 65
  • 0-
  • -
 
 

Pededze jõe marsruudi allalaadimine nutitelefonide jaoks (Android/ iphone)

Kujuta ette, et istud varahommikul Pededze kaldal kohvitass käes ning jälgid naeratus näol esimesi madalaid päiksekiiri, mis mängivad hommikukastestelt ämblikuvõrkudel. Kõik, mida näed, on kirjeldamatult ilus. Nii võibki lühidalt kokku võtta Pededze lõigu Läti piirist (A) – Aluksnesse suubumiseni.  

Marsruudi alguspunktis Eesti-Vene-Läti piiripunktis (A) on jõgi madal ja kiire, siin on palju kobraste poolt ehitatud tamme, kuid puuduvad mittesõidetavad takistused, kuna kevadeti kannab jõgi endaga kaasa suuri jäätükke, mis lükkavad takistused eemale. Üksteisele järgnevad kohaliku tähtsusega teesillad ning 13,4 km peal Silenieku veski juures jookseb Pededze kokku Virgulicaga. Jõgi muutub laiemaks, kuid mitte aeglasemaks. Sellest 10 km edasi on hiiglaslik puidust takistus, mis moodustus V401 maantee vana silla sammaste juurdes. Jõe põhja on kogunenud vähemasti 100 m3 palke (2015. aasta andmed). Malupe vesiveski varemete ja silla (D) juures lõpeb Pededze suurima langusega ning kõige sportlikum lõik.  

Peale Malupet (D) Pededze vool aeglustub ning jõe langus on kuni Gulbene–Rezekne maantee sillani (H) keskmiselt 30 cm km kohta. Jõe vool muutub meandrēts, loogete ja kanalite rikkaks. 5 km enne Jaunannat (E) algab maaliline metsalõik. Jaunanna takistusest saab paadi ümber viia mööda vasakut kallast.

Peale Jaunannat (E) ei ole Pededze enam nii käänuline ning sellele järgnev lõik kuni Liteneni (G) on populaarseim ühepäeva sõudemarsruut Pededzel. Ühtlane voolukiirus, järskude käänakute puudumine ja maalilised vaated lasevad nautida rahulikku paadisõitu. Ning siis on juba käes Litene (G).

Litene (G) – Gulbene– Rezekne (H) lõik on paljude arvates üks ilusamaid Lätis. Siin algavad tuntust kogunud tammed, liivakallastega käänakud, heinamaad ning tükike männimetsa. Kuid voolukiirus on siin kiiremapoolne. Antud lõigul peab arvestama üleujutuste tagajärjel tekkinud puudest takistustega ning umbes 2m kõrguste kallastega, mis raskendavad mittesõidetavatest takistustest möödumist. Väike terav kirves või saag lähevad siin asja ette. 

Seikluste poolest on kõigele vaatamata Pededze viimane lõik Gulbene–Rezekne maantee sillast (H) kuni Jaunpededze kanali alguseni (J) kõige huvitavam. Sõuderetk on soovitatav lõpetada enne Jaunpededze kanali algust (J), maabumiskoht Muzveca rippsilla juues on autoga kergesti ligipääsetav.u.